معرفی پل تاریخی دزفول

معرفی پل تاریخی دزفول

پل قدیم دزفول مهمترین اثر تاریخی شهر دزفول می باشد این پل که دو منطقه شرقی و غربی  رود دز را به هم وصل می سازد ، در حقیقت یکی از راه های رابط منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده ، که به دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر والرین امپراطور روم و با بکارگیری اسرای رومی در سال ۲۶۳ میلادی ساخته شده است.

 

350px-Dezful_pol_1

 

هنوز با گذشت نزدیک به ۱۸ قرن از احداث آن و  با وجود تغییر و تحولات مختلفی که در طول عمر خود داشته، هنوز به شکل تقریبی اولیه اش ، به یادگار مانده است و زینت بخش و مایه افتخار این گوشه از سرزمین ماست و نام شهر دزفول (دژپل) به سبب وجود چنین بنای با شکوهی است .

 
پل قدیم دزفول به دلیل اهمیت ارتباطی خود، در روزگاران گذشته در دوره های مختلف از جمله دیلمی ، صفوی ،قاجار وپهلوی  تعمیر و مرمت شده است. پل تاریخی دزفول با گذشته سالیان درازهمچنان پابرجاست و به عنوان قدیمی ترین پل استوار جهان شناخته می شود. این پل به شماره ۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و با توجه به قدمت و اثر بخشی آن می تواند یکی از آثاری باشد که در فهرست میراث جهانی نیز به ثبت برسد.

 
در سال ۱۳۹۰ با ساخت میدانی آجری در ورودی آن توسط شهرداری این شهر با همراهی میراث فرهنگی کاربری پل بعد از نزدیک به ۱۷۵۰ سال به گردشگری تبدیل شد و در حال حاضر یکی از دیدنی ها و جاذبه های مهم شهر دزفول و استان خوزستان به شمار می رود.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محسن می گوید:
۲۲ مهر ۱۳۹۵ و ساعت ۲۱:۵۷ پاسخ

با تشکر از شما برای معرفی این شخصیت ملی کم مانند ایران عزیزمان….روحش شاد باید همه مادر این راه تلاش کنیم .درود برشما…

محسن می گوید:
۲۲ مهر ۱۳۹۵ و ساعت ۲۲:۲۴ پاسخ

تمام دوستداران ایران از گزشته تا امروز شاد باشند…..

محسن می گوید:
۲۲ مهر ۱۳۹۵ و ساعت ۲۲:۲۵ پاسخ

😛 😛

حسین می گوید:
۴ خرداد ۱۳۹۶ و ساعت ۱۵:۲۹ پاسخ

با سلام معرفی نسبتا” خوب بود ولی کافی نیست مثلا روستاها ومناطق دیگر گردشگری